E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Vápenec: Přírodní kámen, který si pamatuje dobu dinosaurů

Uvažovali jste někdy nad tím, jaký starý musí být kámen, který máte v okrasné skalce či na obkladu v obýváku? V dnešním článku se spolu vydáme po stopách přírodního kamene vápenec, který klidně může obsahovat mikroby i před 200 milionů let, což znamená, že může obsahovat části dinosaurů.


Kromě zajímavé minulosti se vápenec právem řadí mezi vynikající stavební materiály, protože je lehký a odolný, ale zároveň natolik měkký, že opracování kamene není příliš namáhavé.

Mykénská Lví brána z vápencových balvanů

Kámen, který putuje napříč časem

Vápenec představuje sedimentární horninu, přičemž je velmi zajímavé, že kromě kalcitu, dolomitu, jílových minerálů a různých příměsí obsahuje úlomky zkamenělin. Může se tak stát, že právě vápencový obklad u vás doma vám pootevře dveře do minulosti a umožní nahlédnout do životů dávno vyhynulých živočichů.

Detail vápencového obkladu s částečkami fosílií

200 milionů stará architektura


V globálním měřítku je vápenec pro své pozitivní vlastnosti velmi oblíbeným stavebním materiálem už od mykénskych dob. Používá se jako obklad stěn, fasád budov či zahradních zídek.


V mykénském období se vápenec využíval na stavbu stěn obydlí jako tzv. Kyklopské zdivo. Jednalo se o mohutné, většinou neopracované vápencové balvany, které byly na sebe naskládané a osazené s minimální mezerou mezi kameny. Mezery následně vyplňovali menší vápence. Dnes se podobnou technikou vyhotovují zahradní suché zídky.


Velmi zajímavý je název této stavební techniky - Kyklopské zdivo - pochází z doby, kdy Řekové věřili, že pouze mýtický Kyklop je schopen těmito monumentálními vápencovými balvany pohnout.

Stavební materiál, který si zamiloval celý svět

Pro Velkou Británii je typický bílo-šedý vápenec, jehož historie, jako stavebního materiálu, sahá až do římských dob. V Londýně byl využit na stavbu ikonické katedrály Sv. Pavla, na kterou, jak na jednu z mála staveb na světě, je výhled chráněný zákonem, což znamená, že budovy v její bezprostřední blízkosti ji nemohou výškou převyšovat. Britské muzeum z 18. století se, stejně jako většina historických budov v Anglii, pyšní stavebním materiálem právě vápencem. Stejně je to i v případě kolosálního Buckinghamského paláce, přičemž stavební kámen podle Australské národní univerzity obsahuje mikroskopické částice fosilií z období prehistorických dinosaurů.

Ve Spojených Státech se vápenec využívá na stavbu většiny známých architektonických skvostů: jak je impozantní Empire State Building, kde bylo použito neuvěřitelných 5 664 m3 vápence; neogotická Katedrála svatého Petra a Pavla ve Washingtonu vystavěna z 136 078 tun tohoto přírodního kamene; stěny interiéru slavného Lincolnova památníku a mohutné sloupy inspirované antickým Řeckem nebo i nedobytný Pentagon z 425 m3 vápence.

Muzeum vápencového umění

O tom jaké úchvatné umělecká díla ví vápenec vytvořit, se můžete přesvědčit i na Slovensku při návštěvě Demänovské jeskyně Svobody, Belianské jeskyně či Harmanecké jeskyně a jejich famózních vápencových útvarů.

Harmanecká jeskyně a její vápencové útvary

Ještě stále nevíte, který přírodní kámen si vybrat na fasádu svého domu? Rozhodněte se pro vápenec a vneste si tak do domova kousek z období pradávných dinosaurů.

Vyberte si ze široké nabídky našich produktů z vápence: