E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Interiérová dlažba z přírodního kamene - krása přírody pod vašima nohama

V posledních letech se stává stále častějším trendem vracet se při stavbě nebo rekonstrukci k přírodním materiálům. Lidé dbají na své zdraví a na kvalitu prostředí, ve kterém žijí. Stále atraktivnějšími a vyhledávanějšími materiály se stávají například masivní dřevo nebo přírodní kámen. Ať už jde o interiérové dlažby, obklady nebo dekorace, přírodní kámen najdete na trhu ve všech formátech a provedeních.

Dlouho převládal názor, že přírodní kámen patří hlavně ven, a že je to materiál, který je do vnitřních prostor příliš hrubý a drsný. Opak je však pravdou a interiérové dlažby z kamene se dnes těší stále větší popularitě. Na trhu najdete různé dlažby s povrchovou úpravou, která je ideální do interiéru a velmi příjemná i na chůzi naboso. Díky přírodním barevným odstínům kamene si takovou dlažbu doladíte k téměř jakémukoli zařízení interiéru.

Interiérová dlažba z přírodního kamene - ilustrační obrázek

Při zařizování interiéru je důležité vybrat vhodnou dlažbu podle vašich konkrétních potřeb a nároků na používání. Kromě odlišností mezi jednotlivými místnostmi se každý liší i tím, co od dané dlažby očekává. Obyvatelé mají odlišné preference - rodiny s malými dětmi, bezdětné páry nebo starší rodiny, jejichž prioritou je pohodlí a bezpečnost.

V první řadě byste si tedy měli sepsat nebo alespoň promyslet požadavky, které máte na interiérovou dlažbu. Základními kritérii jsou:

- barva
- povrchová úprava
- náročnost údržby
- cena
- trvanlivost
- formát

Kromě výše uvedeného se samozřejmě rozhodujete i podle umístění - jiné nároky a požadavky jsou kladeny na dlažby v interiéru, které jsou vystaveny vysoké zátěži (chodba, kuchyně, koupelna) a jiné v méně exponovaných prostorech (obývací pokoj, ložnice).

Formát interiérové dlažby

Obecně platí, že čím je prostor namáhanější, tím je náročnější na údržbu. V takových místnostech a prostorech je proto doporučována velkoformátová interiérová dlažba s vhodnou povrchovou úpravou. Taková dlažba má méně spár a velké plochy dlaždic se snadno myjí a čistí. Méně členitý povrch též není tak náchylný k ukládání špíny a nečistot.

Dlažba z přírodního kamene ve větších formátech je praktická už při samotné pokládce. Dlaždice se ukládají jednoduše a celková pokládka proběhne rychleji než například při ukládání členité mozaiky s dlaždicemi v malém formátu.

Interiérová dlažba z kamene - jak vybrat barvu a povrchovou úpravu?

Každý má jiné preference a vkus. Při výběru interiérové dlažby z kamene je však potřeba brát v úvahu, že se jedná o trvanlivý povrch, který bude sloužit obyvatelům nemovitosti desítky let. Za tak dlouhé období je velmi pravděpodobné, že například dojde k výměně nábytku, změně barev stěn nebo úplné výměně zařízení. Proto je užitečné vybírat barvy spíše neutrální a nadčasové, které bude možné doladit k jinému zařízení i po dlouhých letech používání.

Interiérové dlažby v naší nabídce v neutrálních barvách:

Kamenné dlažby bývají povrchově upraveny různými způsoby - broušením, kartáčováním, antikováním, leštěním či například pískováním. Pokud preferujete lesklý hladký povrch, je vhodná například úprava leštěním. Taková dlažba je však vhodná spíše do obývacího pokoje nebo ložnice. Při umístění do koupelny nebo kuchyně totiž může dojít k pošmyknutí. Velmi příjemný povrch vytváří například antikování. Takový povrch na dotek příjemně hladší, ale zároveň je zachována jemná struktura. Díky tomu může být tato dlažba protiskluzová a tím pádem vhodná do koupelny.

Ilustrační obrázek - koupelna s dlažbou a obkladem z přírodního kamene

Cena a trvanlivost interiérové dlažby z přírodního kamene

Přírodní kámen sice nepatří k nejlevnějším materiálům na trhu, ale to od přírodního materiálu snad ani není možné očekávat. V ceně se totiž odráží i náročnější získávání a zpracování, než je tomu například u obyčejných betonových dlažeb nebo u jiných syntetických materiálů. Také každý druh kamene se nevyskytuje na celém světě, a proto k nám některé druhy kamene urazí dlouhou cestu.

Faktem zůstává, že v ceně je jednoznačně odražena i kvalita a trvanlivost tohoto materiálu. Jak bylo zmíněno výše, přírodní kámen zůstává při správné péči v nedotčeném stavu bez opotřebení a často přežije ostatní materiály v interiéru. Interiérová dlažba z kamene je investicí do estetiky a designu vašeho domova, která je jedinečná a nadčasová a dodá každé místnosti osobitost. Dlaždice ve vašem obývacím pokoji máte jen vy, jejich jedinečný vzhled vytvořila příroda pouze jednou. Investicí do kamenné interiérové dlažby tedy neinvestujete pouze do trvanlivého povrchu, který vás bude provázet desítky let, ale i do nadčasového a originálního designu.