E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Obklady a dlažby z přírodního kamene - nejsou jen exteriérovou záležitostí

Mnozí si myslí, že obklady a dlažby z přírodního kamene najdou své využití pouze v exteriérech našich domů jako dlažba na terasu nebo obklad fasády. Vyplývá to z mylné představy, že kámen může být jen „hrubý¨ materiál, který se do interiéru nehodí. To dnes ale dávno neplatí a při správně zvoleném materiálu a opracování se přírodní kámen skvěle hodí i do interiéru – dlažba na chodbu, dlažba do kuchyně, obklad či dlažba do koupelny nebo kamkoli jinam, fantazii se meze nekladou.

Obklad do interiéru - travertin v kuchyni, ilustrační obrázek

Obklady a dlažby do interiéru z opracovaného kamene


Pokud se rozhodnete zvolit si právě přírodní kámen pro obklady a dlažby do interiéru, je třeba dodržet několik základních pravidel, která vám zjednoduší péči o kámen, jeho údržbu a díky kterým bude i po letech vypadat stále jako nový.


Základem je vybrat správný druh kamene. Zvolený typ kamene by měl patřit mezi tvrdší druhy, jako například mramor, travertin, žula, břidlice či některé druhy gneisů. Mezi nejvhodnější naopak nebude patřit například neopracovaný pískovec, který se může mírně drolit – což v případě exteriérové dlažby není problém, ale v interiérech vám bude způsobovat nepořádek.

Důležité je také vybrat správný formát kamene a jeho opracování. Nejvhodnější volbou pro obklady a dlažby do interiéru je formátovaný kámen. Jedná se o kamenné obklady a dlažby, které jsou řezány na stejné tvary a rozměry (nejčastější formáty jsou například 60x30 cm či různé mozaiky), které se jednak jednoduše ukládají a vy tak ušetříte čas a peníze na práci. Kromě toho tento formát vypadá v interiéru nejlépe.

Hledejte vhodnou povrchovou úpravu

Formátovaný kámen je často kombinován s povrchovou úpravou, která zvyšuje jeho odolnost a prodlužuje životnost obkladu nebo dlažby. Při výběru kamene se tedy vyplatí zvážit druhy, které byly upraveny například broušením, leštěním, kartáčováním nebo antikováním. Tyto úpravy nejenže dodávají kameni estetický charakter, ale také zlepšují jeho vlastnosti, jako je odolnost vůči vodě a špinavým skvrnám, čímž se zajišťuje, že váš interiér bude i po dlouhé době stále výjimečným místem.

Travertinové mozaiky - ideální jako obklad nebo dlažba do interiéru:

Celkově platí, že investice do přírodního kamene pro obklady a dlažby do interiéru je nejen estetickým rozhodnutím, ale také investicí do trvanlivosti a odolnosti vašich povrchů. Dodržování těchto základních pravidel při výběru a údržbě přírodního kamene vám umožní vychutnat si jeho krásu a jedinečnost v interiéru ještě po mnoho let.

Impregnace kamene jako prevence


Je třeba si uvědomit, že každý typ přírodního kamene je do určité míry přirozeně pórovitý. Proto je nutné věnovat zvláštní pozornost jeho ochraně, ideálně ihned po dokončení pokládky nebo nalepení obkladu či dlažby. Toto opatření je obzvlášť klíčové, pokud se rozhodnete, že přírodní kámen bude tvořit povrchy v exponovaných částech vašeho domova, například jako dlažba do chodby nebo dlažba do kuchyně. Tato místa jsou náchylnější ke znečištění mastnými látkami nebo jinými těžko odstranitelnými nečistotami.


Pro ochranu přírodního kamene se doporučuje použití impregnace, která je speciálně určena pro tento účel. Tato impregnace vytváří ochrannou vrstvu, která brání nečistotám vniknout hluboko do struktury kamene. Tím pádem máte možnost snadno a efektivně odstranit případné skvrny či nečistoty, aniž byste zanechali trvalé stopy na povrchu kamenných dlažeb nebo obkladů. Díky impregnaci zajistíte, že váš přírodní kámen zůstane v dokonalém stavu i při velké zátěži.


Věnujte proto zvýšenou pozornost ochraně přírodního kamene ve vašem interiéru, a to právě prostřednictvím vhodné impregnace. Tímto způsobem budete mít nejen krásné a elegantní povrchy, ale také budete mít jistotu, že je můžete snadno udržovat a chránit před nepříznivými účinky. Vaše dlažba a obklad z přírodního kamene budou tak vždy vypadat jako nové, čisté a připravené k tomu, aby vás provázely mnoho let.

Impregnace vhodné pro ošetření obkladů a dlažeb z přírodního kamene: