Máte rádi přírodní kámen? Nebo upřednostňujete kámen umělý či beton? Nebo raději zůstáváte věrný standardní omítce? V současnosti si vybere i ten nejnáročnější zákazník. A jak to už bývá zvykem, všechny tyto materiály mají svá pro a proti.
Při výběru vhodného obkladu je třeba myslet nejen na půvabný vzhled, ale i na technické parametry vybraného materiálu. Fasádu můžeme obložit celou, nebo jen její určitou část, kdy můžeme různě kombinovat klasickou omítku, přírodní kámen a další materiály.
Opracováním přírodního kamene vytěženého z lomu vzniká pravý kamenný obklad, který patří mezi nejžádanější obklady na dům. Oproti svému umělému jmenovci nebo zušlechtěného betonu má sice omezenější škálu barev, zato špičkové technické parametry a vlastnosti. Každý kus horniny představuje přírodní unikát. Mramor vyniká svým působivým vzhledem a vznešenou strukturou, žula se pyšní svou mimořádnou tvrdostí, variabilitou barev a kreseb a gneis zase upoutá svými třpytkami. Přírodní kámen se může pochlubit nízkou nasákavostí i výbornou mrazuvzdorností (při správném ošetření).
Kamenný obklad se na fasádu aplikuje velmi jednoduše. Stačí připravit a zpenetrovat podklad a přilepit obklad ke stěně mrazuvzdorným flexibilním lepidlem. Existují bezespárové kamenné obklady a obklady se spárou. V tomto případě jde o kámen nepravidelných tvarů, které se skládají k sobě jako stavebnice lego.
Při aplikaci kamene na fasádu je potřeba průběžně kontrolovat rovinu. K tomu postačí i obyčejná vodováha. Řezání a úprava velikosti jednotlivých dlaždic se provádí stolovou pilou s diamantovým kotoučem nebo úhlovou bruskou (flex). Po dokončení prací doporučujeme ošetřit obklad hydrofobní impregnací, což dodá kameni lesk i ho ochrání před přírodními vlivy. Přírodní kámen si svůj vzhled i vlastnosti udrží desítky až stovky let.