E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Vápenec

Přírodní kámen vápenec

Vápenec je celistvá sedimentární hornina. V převážné míře (nad 80 %) je složena z uhličitanu vápenatého (CaCO3) ať už ve forměkalcitu nebo aragonitu. Jako příměsi se vyskytují dolomit, siderit, křemen, jílové minerály a úlomky zkamenělin. Vápenec společně sdolomitem tvoří čtyři pětiny všech sedimentů na povrchu Země.

Čisté vápence jsou bílé. Chemicky čistý organodetrický nezpevněný kalový vápenec se nazývá křída. Různé příměsi zabarvují horninu do šeda, červena (oxidy železa), zejména když je vystavena zvětrávání.Vápence vznikají biochemicky a biomechanicky. Biochemicky vzniklé vápence byly vytvořeny biochemickými procesy organismů, například korálové útesy. Biomechanicky vzniklé vápence vznikají nahromaděním skořápek a ulit měkkýšů. Tyto vápence nazýváme organogennínebo také organodetritické.

Vápenec je oblíbeným druhem přírodního kamene. Jeho jemné zabarvení ( nejčastěji do žluta až žlutobíla ) je možno kombinovat s mnoha dalšími materiály. Nejčastějším použitím vápence jsou obklady a dlažby do interiéru, nalezneme ho ale i jako fasádní obklady či exteriérové dlažby

Vápenec lze povrchově dále upravovat do různých podob. Nejčastěji to jsou vápence štokované, broušené, nebo řezané. Takto upravený přírodní kámen vápenec má lepší vlastnosti (menší nasákavost apod.) a změní se i jeho barva (zesvětlá). 

Vápenec naši zákazníci často vyhledávají jako kámen do skalky nebo jako dekoraci do zahrady. Pestrost naší nabídky nekončí jen klasickými světlými oblázky nebo kusovými kameny, ale najdete u nás také opravdu speciální kousky. Jako přirozená dekorace vynikne například děrovaný vápenec V55 v přírodních hnědých odstínech. Moc zajímavý je také náš vápenec Spagetti V52 - který má zajímavou "špagetovou sturkturu". Posuďte sami, který by se vám ve skalce líbil nejvíce:

Různá provedení vápence v naší nabídce: