E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Štěrk a kameny do zahrady

Jen málokdo má dostatek volného času, který může věnovat zahradě. Většina z nás se snaží "zvládnout zahrádku" po práci. Některé problémy se však dají vyřešit tak, aby na udržování zahrádky bylo třeba vynaložit jen minimum času a námahy.

Štěrk - alternativa k trávníku

Trávník by měl být přitažlivou částí zahrady, určenou na odpočinek a užívání si chvil volna. Proto by měl vždy zajímat ústřední nebo výsadní polohu. Ačkoliv dnes, díky různým moderním výrobkům a nástrojem, je péče o ně lehčí než kdysi, i tak si stále vyžaduje hustý trávník hodně času. Pokud se pravidelně neudržuje, časem se na něm objeví schodené a holá místa, a nakonec ho znehodnotí plevel. Takový trávník je spíše na zlost než pro potěšení. Proto pokud nemáte dostatek času na pravidelnou údržbu, nahraďte jej alespoň zčásti méně náročným povrchem.

Místo trávy to může být například kamenná dlažba, dřevěné podlážky, kameny, nebo voňavé a barevné poléhavé rostliny, které vytvoří na půdě hustý koberec. Pro tento účel je také velmi vhodný štěrk - je levný a odolný, rychle a jednoduše se pokládá, přičemž je ideální pro plochy složitého tvaru. Má zajímavý vzhled, který se hodí jak na formální, tak na neformální zahradní styly. Může se kombinovat s jinými povrchovými materiály, jako jsou kamenná dlažba nebo cihly, a vytvářet tak atraktivní vzory. Jediná údržba, kterou vyžaduje, je občasné odstranění plevele.

Tipy, které šetří čas

  • Štěrk si nechte složit co nejblíže k místu, kde ho chcete položit, abyste ho nemuseli dopravovat kolečkem příliš daleko.
  • Plochu ohraničte pevnými obrubami, aby se štěrk nerozsypal po okolí.
  •  Oblázky a větší oblé kamínky nepřilnou na podrážky bot a nenanosia se do domu tak jako ostrý pazourkový štěrk.
  • Na jaře postříkejte štěrk herbicidem proti plevelům.

Kombinování materiálů

 
Štěrk se skvěle hodí ke kombinování s jinými povrchovými materiály. Pomáhá rozčlenit velké plochy pevných povrchů, které by jinak mohly působit jednotvárně. Do plochy lze umístit v pravidelných vzdálenostech například jednotlivé kamenné desky, dlážděné plochy z cihel nebo dřevěnou kulatinu. Štěrk se použije na výplň mezer, případně může tvořit výplň na cestě z takzvaných šlapáku. Štěrk se velmi dobře kombinuje nejen s kameny, ale i se dřevem, jako jsou řezy kulatiny nebo krycí dlaždice osazené v určitých vzdálenostech. Používejte různé odstíny štěrku tak, aby vznikla jemná směs, která kontrastuje s ostatními materiály. Pěkně ukáže také střídání ploch štěrku s různou strukturou a barvou nebo kombinace kamenů různých barev a velikostí - od obrovských balvanů přes opracované kameny opěrného zídky a dlažby až po jemný štěrk na zpevněných plochách.