E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Štěrk a kamenné dekorace do zahrady

Ne všichni z nás mají dostatek času na to aby se mohli věnovat zahradě. Většina z nás se snaží "zvládnout zahrádku" po práci. Některé problémy se však dají vyřešit tak, aby na udržování zahrádky bylo nutné vynaložit pouze minimum času a námahy.

Štěrk - vhodná alternativa k trávníku

Každý trávník by měl být přitažlivou částí zahrady, která je určena k odpočinku a užívání volných chvil. Proto by měl vždy zajímat ústřední nebo výsadní polohu. V dnešní době se díky různým moderním výrobkům a nástrojem, je péče o trávník lehčí než kdysi, i tak si stále vyžaduje hustý trávník hodně času a námahy. Pokud se pravidelně neudržuje, časem se na něm objeví schodené a vysušené místa, a nakonec ho znehodnotí plevel. Takový trávník je spíše na vztek než pro potěšení. Proto pokud nemáte dostatek času na pravidelnou údržbu, nahraďte ho alespoň zčásti méně náročným povrchem.

Namísto travnatých ploch může být v zahradě využita například kamenná dlažba, kameny, nebo barevné rostliny, které vytvoří na zemi hustý koberec. Pro tento účel je také velmi vhodný štěrk - je levný a odolný, rychle a jednoduše se používá, přičemž je ideální pro plochy složitého tvaru. Štěrk má zajímavý vzhled, který se hodí tak na formální, jakož i na neformální zahradní styly. Může se kombinovat s jinými povrchovými materiály, jako jsou dlažba nebo větší kameny a tak vytváří atraktivní vzory. Jediná údržba, kterou vyžaduje, je občasné odstranění plevele.

Štěrk se velmi hodí ke kombinování s jinými povrchovými materiály. Pomáhá rozdělit velké plochy pevných povrchů. Do plochy lze umístit jednotlivé kamenné desky, dlážděné plochy. Štěrk se používá i na výplň mezer, případně může tvořit výplň na cestě ze šlapáků. Štěrk se velmi dobře kombinuje nejen s kameny, ale také se dřevem. Použít můžete různé odstíny štěrku. Velmi pěkně ukáže také střídání ploch štěrku s různou strukturou a barvou a s kombinací kamenů různých barev a velikostí - od obrovských solitérů přes opracované kameny opěrné zídky a dlažby až po jemný štěrk na zpevněných plochách.