E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Dlažba nebo obklad do koupelny - je přírodní kámen dobrý nápad?

Stručně řečeno, samozřejmě že ano! Za předpokladu, že dodržíte několik zásad, přírodní kámen jako materiál na dlažbu nebo obklad do koupelny je více než vhodný. Poradíme vám, podle čeho se rozhodnout pro správný druh kamene, na co byste neměli zapomenout a čemu se naopak vyvarovat.

Obklad a dlažba do koupelny (ilustrační obrázek)

Jak začít s výběrem kamenných obkladů a dlažeb do koupelny?

Koupelna je místem, kde se ráno začíná a večer končí náš den. Nacházíme zde útočiště i zasloužený relax po náročném dni v práci. Musíme se tu cítit příjemně a pohodlně. K tomu určitě výrazně přispěje i výběr správného obkladu a dlažby, které v této místnosti tvoří velkou část plochy stěn a podlahy. Tyto plochy svým materiálem dotvářejí celkový design koupelny a do velké míry určují, jak bude tato místnost na nás působit.

Samotné materiály dlažby a obkladu do koupelny tedy musí být nejen pěkné na pohled a designově ladit se zbytkem koupelny, ale zároveň musí být i praktické, aby nám jejich následná údržba a čištění nezabíralo zbytečně mnoho drahocenného času a vydržely nám jako nové co nejdéle.

Důležitým krokem na úvod je tedy výběr správného typu kamene, ideálně ještě i ve spojení s povrchovou úpravou. Je třeba si uvědomit, že obklad a dlažba do koupelny jsou vystaveny vysoké vlhkosti, teplotě, ale mnohem častěji než jinde v domě i různým čisticím a dezinfekčním přípravkům. Samotný materiál by tedy neměl být příliš nasákavý a měkký.

Doporučuje se tedy vybírat tvrdší druhy kamene, jako je žula, mramor, travertin nebo břidlice. Skvělým řešením bude vybrat některý z těchto druhů kamene spolu s jeho povrchovou úpravou, která ještě zlepší vlastnosti kamene. Pokud zvolíte například broušený, kartáčovaný nebo antikovaný obklad nebo dlažbu, dosáhnete méně nasákavého povrchu, který bude v koupelně rozhodně praktičtější.

Nezapomeňte na impregnaci

Ať už zvolíte jako dlažbu nebo obklad do koupelny jakýkoliv kámen, rozhodně nepodceňte jeho impregnaci, a to co nejdříve po montáži. Povrch kamene se tak "uzavře" a případné nečistoty, mastnoty a další látky do kamene neprostoupí. Některé impregnace mají i hydrofobní efekt, takže po aplikaci odpuzují vodu - na obkladě se tak bude méně usazovat vodní kámen.

Je také nutné si nastudovat, po jaké době by se impregnace měla obnovovat. Tento údaj se liší v závislosti od výrobce a druhu impregnace. Některé impregnace se mohou aplikovat ve více vrstvách, čímž se zlepší jejich vlastnosti a prodlouží se životnost. Nezapomeňte tedy na tento fakt myslet při nákupu, abyste objednali dostatečné množství.

Formát je také důležitý

Při následné údržbě kamene hraje roli také jeho formát. Pokud se rozhodnete pro větší formáty kamene, například 30x60 cm a podobné, rozhodně si usnadníte práci do budoucna. Platí, že čím méně spár má obklad nebo dlažba do koupelny, tím lépe se bude čistit a udržovat. Špáry nebo mezery mezi jednotlivými kameny jsou totiž nejnáchylnější na ukládání nečistot a vodního kamene.