E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Kameny do skalky

Před zahájením budování si třeba pořádně rozmyslet, jak velkou skalku chceme vybudovat a jaký čas budeme do budoucna věnovat její údržbě.

Přítomnost kamene na zahradě nikoho nepřekvapí. Je totiž oblíbeným materiálem, který skalka přímo potřebuje. Uplatní při stavbě skalky, zídek, chodníčků nebo drobných staveb.

Kameny do zahrady by měly být jejich přirozeným doplňkem. Zpravidla kamenné chodníčky a nášlapné kameny s radostí uvítá každý majitel zahrady. Kameny do skalky a záhonů vybírejte drobnější a členité. Do kamenných skalek můžete vysazovat kromě skalniček bylinky, trvalky a drobné okrasné dřeviny.

Při výběru správného druhu kamene se můžeme inspirovat svým okolím. Je dobré vybírat takový kámen, který se v okolí našeho domu vyskytuje. Bude tak na naší zahradě vypadat přirozeně.

Samotné vytvoření skalky nejlépe začneme položením mulčovací fólie, která zabrání prorůstání plevele. Pak si rozmístěte rostliny, abychom si zformoval podobu budoucí skalky. Mezi rostliny se kladou větší kameny a mezery se vyplňují menšími. Do mulčovací fólie vystřihneme otvory, do kterých vysadíme rostliny. Pozor, abychom rostliny nedávali moc blízko k sobě a v budoucnu do sebe nevrastali. Při sázení použijme vhodný substrát, který vyživí rostliny a zajistí jim přísun živin.

Často využívány kameny do skalky jsou také břidlice a čedič, ale nekombinujte je s vápencem nebo křemenem, působí to nepřirozeně. V poslední době se v nabídce skalkových kamenů stále více objevují také lávové kameny a sopečné tufy, které jsou svým složením i strukturou ideálním podkladem pro naprostou většinu skalkových rostlin.