E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Kámen jako stavební prvek v exteriéru

Kámen je jako vysoce trvanlivý přírodní materiál odjakživa žádaným stavebním prvkem. Výborná tepelná akumulace a odolnost vůči většině vlivů vnějšího prostředí navíc umožňuje jeho široké exteriérové využití. Kámen můžeme vidět jako obklad fasády nebo terasovou dlažbu, na schodištích i zahradních chodnících. Z dlouhodobého hlediska je však třeba dbát na správnou realizaci kamene.

Fasáda z kamene

Fasáda z kamene

Fasády z kamene


Oblíbeným způsobem využití kamene ve vnějších prostorách je jeho aplikace jako provětrávaného fasádního obkladu, jehož finální podobu určuje jako druh kamene, tak způsob jeho povrchového opracování.


Fasádní obklad se upevňuje na kotvy umístěné na dostatečně únosnou a stabilní konstrukci. Vznikne vzduchová mezera, do které se vkládá tepelná izolace. Fasáda tohoto typu je vysoce dekorativní a především trvanlivá, je však nadmíru důležité zajistit její odbornou montáž.

Schodiště z kamene

Co se vstupu do domu či zahrady týká, kámen se zde uplatní například při tvorbě schodišť. Jednotlivé stupně mohou být masivní kamenné (nejčastěji žulové či pískovcové), které se kladou do maltového lože nebo jsou pouze obloženy přírodním kamenem. V druhém případě je možné na nosnou konstrukci schodiště opatřenou betonovým potěrem aplikovat kamennou dlažbu tloušťky 20 - 50 milimetrů.


Pro méně zatěžované plochy, ale také na zahradní chodníky je vhodný pískovec. Pískovec je tvrdý a využití nachází hlavně ve stavebnictví, ale také v zahradní architektuře. Lze jej dokonce vyleštit.


Vyšší nároky, které na dlažbu kladou více zatěžované prostory, uspokojí žula. Tu lze instalovat i na pojízdné plochy. Žula je pevná a dobře leštitelná, používá se například na výrobu chodníkových obrubníků, dlažebních kostek, schodů, aplikuje se i jako soklový kámen.


Čedič se v přírodě vyskytuje převážně ve formě sloupů s průměrem až 120 centimetrů, které vznikaly dlouhodobým chladnutím vyvřeliny při lávové činnosti. Používá se jako ozdobný zahradní prvek či jako solitér. Čedič disponuje navíc velkou odolností vůči kyselinám a pro jeho schopnost nést i vysoké zatížení je využíván i jako dlažba.