E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Dekorační štěrk do interiéru i exteriéru

Kámen jako přírodní materiál působí velmi příjemně, a to nejen jako stavební materiál, ale také jako dekorační prvek. Úspěšně jej můžete využít nejen v exteriéru, ale i v interiéru.

Dekorační štěrk

Velikost a tvar kamenů může být různý. Oblázky jsou hladké oblé kamínky, jejichž hrany obrousila voda a štěrk z kamenolomu je rozdrcena hornina.

Vytížený štěrk se třídí podle norem na různé frakce. Frakce udává velikost štěrku v milimetrech. Štěrk je možné koupit přímo v kamenolomu, obchodě se stavebninami nebo specializovaném obchodě s kamenem.

Jaký odstín kamene zvolit? 

Barevnost štěrku závisí na druhu hornin, ze kterých je složen. Přírodní odstíny jsou od tmavě šedé či medově hnědé přes růžovou a červenou až po světle šedou a bílou. Výrobci nabízejí osm základních barev, které se dají kombinovat do 23 odstínů. Problém proto není "namíchat" barvu podle omítky domu.

Štěrk do zahrady

Kamenné plochy v zahradě jsou oblíbené díky impozantnímu vzhledu a téměř bezúdržbové péče. Každý kus kamene je neopakovatelný originál a jeho umístěním v zahradě vznikají přitažlivé scenérie. Štěrk se dá v exteriéru využít různě - na úpravy jezírek, skalek, vysypávání cest, chodníků. Je také výbornou alternativou mulčovací kůry v záhonech s rostlinami, které jsou citlivé na přebytek vlhkosti.

Kromě volného štěrku se při úpravě exteriéru využívá štěrková dlažba, která je díky speciální úpravě vhodná pro všechny klimatické podmínky. Štěrk je vhodný jako konečná úprava plochých střech a na okapové chodníky kolem domu.

Využití v interiéru 

Přirozená krása štěrku skvěle vynikne také v interiéru a nezáleží na tom, jestli je zařízen v minimalistickém, klasickém nebo moderním stylu. S trochou kreativity mu můžete najít místo v obývacím pokoji, hale, koupelně či kuchyni. Například v koupelně můžete mít štěrkovou dlažbu i obklad stěn.

V obývacím pokoji je možností více. Štěrkem můžete obložit krb, velmi efektně působí, jestliže část podlahy podél stěny nahradíte štěrkem s větší frakcí. Dobrým nápadem je umístit štěrkové kamínky do vitríny nebo pod prosklenou desku stolu. Doslova umělecký artefakt vznikne, jestliže část nenosné příčky prosklít z obou stran a vyplníte drobným a velkým kamením.

Návrhy pro vás: