E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Kamenné a štěrkové chodníky do zahrady

Ať už si vytváříte okrasnou zahradu od základu nebo provádíte rekonstrukci starší, kamenné nebo štěrkové chodníky jsou dnes oblíbenou volbou zahradních architektů i samotných majitelů zahrad. Oproti například betonovým dlažbám nebo zámkovým dlažbám mají několik výhod i nevýhod, se kterými je třeba počítat. Pojďme se společně podívat, na co je třeba myslet a co je dobré zvážit, pokud si vyberete právě přírodní kámen jako materiál pro tvorbu chodníků do zahrady.

Štěrkový chodník k altánku, doplněný nášlapnými kameny

Štěrkové chodníky nebo dlaždice na chůzi můžete realizovat i sami

Oproti například "zděným" chodníkům nebo těm z dlažby je pokládka štěrkových kamenných chodníků jednodušší a rychlejší. Zvládnete ji klidně i vlastními silami, stačí vám základní nářadí, čas a chuť si trochu zašpinit ruce.


Na začátku je třeba určit, kudy bude štěrkový chodník v zahradě vést a jak široký bude. Nestačí jen spojit dvě místa, kde chcete, aby chodník začínal a končil. Je třeba myslet i na estetickou stránku věci. Samotná šířka chodníku by měla odpovídat nejen jeho účelu, ale i tvaru a velikosti zahrady. Pokud se jedná o chodník, který budete využívat dennodenně jako hlavní přístup k domu, je lepší zvolit šířku, po které pohodlně projdou vedle sebe dva lidé - to znamená cca 100-120 cm. Naopak pokud se jedná o chodník v zahradě vedoucí například k altánku nebo zahradnímu domečku a podobně, kde nebude každodenní velká frekvence pohybu, můžeme zvolit menší šířku 60-90 cm, čímž také ušetříme na množství materiálu.

Začneme vyznačením

Tvar chodníku volíme podle použitého materiálu, ale také okolí. Pokud jde o novostavbu nebo o moderní rodinný dům s nadčasovými materiály a se zahradou, kde je méně zeleně, zvolíme spíše rovné tvary chodníku a pravoúhlá napojení na další jeho část nebo terasu. Naopak do prostředí bohatého na zeleň a rostliny se skalkou se bude více hodit zakřivený chodník vedený obloukovými liniemi.




Estetická kombinace štěrkového chodníku se světlými nášlapnými kameny příjemně kontrastuje s trávníkem

Tvar chodníku je ideální vyznačit si na zemi, například pomocí křídy, kolíků a provázku nebo spreje. V případě širšího zakřiveného chodníku si můžeme vyznačit střed a od něj následně změřit okraje. Pokud je chodník úzký, můžeme rovnou vyměřit jeden okraj a od něj zaměřit druhý v požadované vzdálenosti.

Zvláště zakřivené chodníky však nemá smysl zbytečně příliš prodlužovat, abychom jednak nenarušili celkový vzhled zahrady (zejména u menších zahrad) a také abychom předešli tomu, že chodník nebude dobře plnit svůj účel.

Základem je pevný základ

Úsek, kudy bude vést štěrkový chodník, už tedy máme vyznačený. Nyní je na řadě nejdůležitější část práce, jejíž provedení bude rozhodující pro vzhled a hlavně životnost a praktičnost chodníka v budoucnosti. Podcenit přípravu se v tomto případě nevyplatí, stejně jako se pokusit ušetřit pár korun vynecháním některého z kroků nebo materiálů. V budoucnu nám to může způsobit náročnější údržbu chodníka nebo jeho nevyhovující vlastnosti.


Na začátek je třeba podle vyznačeného tvaru chodníku provést výkop. Tento výkop by měl být hluboký alespoň 10 cm pro méně zatěžované chodníky, přičemž u frekventovanějších volíme větší hloubku výkopu - klidně až 20 cm. Dno výkopu by mělo být svedeno alespoň 1 cm na 1 m, případně je možné u širších chodníků vytvořit v prostředku výkopu mírně vyklenuté dno se svažováním k okrajům chodníku. Tímto zajistíme bezproblémové 
odvodnění spodní, podkladové vrstvy chodníku.


Na podkladovou vrstvu můžeme použít buď písek pro méně zatěžované chodníky, nebo štěrk s větší frakcí. Je velmi důležité podkladovou vrstvu dobře zhutnit, ideálně ještě pokropit vodou, čímž získáme pevný, souvislý a zároveň propustný podklad.


Plevel jako největší nepřítel štěrkových chodníků

Pokud jsme se rozhodli pro štěrkový chodník do naší zahrady, jeho nedílnou součástí by měla být geotextilie nebo netkaná textilie. Ta má při štěrkových chodnících hned několik funkcí. Za prvé zabrání prorůstání plevelu ze spodních vrstev, čím si do budoucna ušetříme mnoho času. Plevel, který se zakoření jen do vrchní vrstvy štěrku, tzv. náletový, se pak dá jednoduše vytrhnout, protože není zakořeněn až do podkladové vrstvy nebo země. Geotextilie dále zabrání "ponáření" respektive zatlačení štěrkové vrstvy do podkladové vrstvy a promíchání jednotlivých vrstev. Celá konstrukce chodníku je díky tomu stabilnější a hutnější.
Textilii umisťujeme buď na dno výkopu nebo mezi podkladovou a horní vrstvu kameniva. Při nákupu textilie je dobré myslet na to, jakou barvu kamene chystáme použít jako podkladovou vrstvu, a podle toho vybrat i barvu samotné textilie - pokud se chystáme použít tmavší kámen, zvolíme černou nebo hnědou textilii a naopak pokud použijeme světlý kámen, bude lepší použít textilii bílé barvy.


Jednoduchý štěrkový chodník - ilustrační obrázek

Možnosti realizace štěrkových chodníků jsou téměř neomezené

Už tedy máme hotový a spevněný výkop, víme, že potřebujeme použít geotextilii, ale co na vrchní, povrchovou vrstvu? Nejjednodušší a nejlevnější verzí je použití štěrku nebo oblázků z přírodního kamene. To ale není jediná možnost, jak realizovat chodník v zahradě z kamene.


Do štěrku je možné umístit například nášlapný kameny. Jedná se o větší kamenné "desky", obvykle s průměry od 40 cm výše, které jsou umístěny na vzdálenost kroku. Tím vytvoříme unikátní vzhled chodníku, který je oproti čistému štěrkovému řešení o něco praktičtější a navíc působí ještě o něco přírodnějším dojmem než čistě štěrkový chodník. Nášlapy na chůzi je samozřejmě možné umístit i přímo do země, takže nebudou obklopeny štěrkem, ale naopak trávou. Pod samotnými kameny je ale také ideální zpevnit podklad a vytvořit štěrkovou nebo pískovou ložnou vrstvu a kameny zapustit do země tak, aby jejich okraje byly zarovnané s okolním povrchem. Následné sečení trávy pak bude bez problémů.


Kamenné nášlapy jsou estetickým a zároveň praktickým doplňkem štěrkových chodníků a stezek:


Stále oblíbenější variantou je také použití různých plastových zatravňovacích dlaždic, které je možné následně vysypat štěrkem. Jedná se většinou o čtvercové bloky dlaždic vysoké přibližně 4-5 cm, které sestávají z "buněk" různých tvarů (šestiúhelník, čtverec, kruh atd.), do kterých je následně umístěn štěrk nebo se nechají zarůst. Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že takto vytvořený povrch je možné použít i jako příjezdovou cestu nebo parkoviště. Pokud tedy chcete štěrkovou plochu nebo cestu, možná právě toto řešení bude pro vás ideální.


Štěrkový chodník potřebuje obrubník

Poslední, ale také důležitou věcí, na kterou je třeba při vytváření chodníku myslet, jsou obrubníky. U tohoto typu chodníku jsou velmi důležité, protože štěrk má tendenci vytlačovat se do stran. Právě tomu efektivně zabrání obrubníky, přičemž je možné použít například sekané kamenné obrubníky nebo plastové skryté obrubníky, se kterými se velmi dobře manipuluje při montáži.
Správným použitím obrubníků dosáhneme vyšší odolnosti a pevnosti chodníku a určitě tím vylepšíme i jeho vzhled. Zabráníme totiž přílišnému vynášení kamene do trávy a chodník bude mít pravidelnější tvar s jasným a rovným okrajem.


Jaký kámen vybrat na štěrkový chodník do zahrady?

Výběr vhodného typu kamene na pochozí vrstvu, ale i na pohledovou vrstvu, je především o vašem vkusu. Štěrk má díky svému tvaru o něco lepší vlastnosti a jako horní vrstva bude pevnější, ale samozřejmě můžeme použít i oblázky.
Velmi oblíbeným typem je například mramor, dolomit, kamenná kůra nebo žula či vápenec - přičemž všechny tyto druhy kamene jsou dostupné ve verzích štěrku i oblázků. Záleží tedy jen na vás, který typ kamene bude ten pravý a nejlepší pro vaši zahradu.


Oblíbené štěrky a valouny letní sezóny: