E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Tipy pro zahradu ve svahu - palisády a suchá zíďka

Úprava zahrady ve svahu je oproti úpravě rovného povrchu fyzicky i finančně mnohem náročnější. Aby se po něm dalo pohodlně chodit a nehrozil sesuv půdy, je potřeba svah nějakým způsobem zpevnit. Možností se nabízí hned několik. Hlavním z nich je suchá zíďka, palisády nebo gabiony. Jedná se nejen o funkční prvky zahradní architektury, ale i vzhledově ohromující zahradní stavby.

Suchá zíďka z kamene Andezit

Suchá zíďka z kamene Andezit

Suchá zíďka z kamene

Svah se může opírat o suchou zídku, při jeho stavbě použijeme místo malty směs zeminy, štěrku a písku. Na stavbu můžete použít různé druhy lomového kamene, skály nebo kamenné desky. Jelikož kámen je přírodní materiál, hodí se tento typ zídce především do rustikálních či ekologicky laděných zahrad. Do mezer mezi kameny lze vysadit různé druhy skalniček nebo plazivých rostlin, které zídce dodají jedinečné kouzlo

Břidlicové palisády

Břidlicové palisády

Palisády

K překonání menších výškových rozdílů se často používají palisády, které jsou dostupné v různých výškách, barvách přírodního kamene a tvarech. Mohou být kulaté, hranaté, špičaté nebo zkosené, jednořadé či dvouřadé.

Plot z gabionů

Plot z gabionů

Plazivé rostliny

Rostliny se mohou plazit mezi kameny, které je třeba vsadit do svahu tak, aby byly v zemi alespoň třetinou své výšky. Takto vytvořená skalka bude působit nespoutaným dojmem a stane se estetickou dominantou zahrady.

Svahové tvárnice a gabiony

Snadná manipulace je výhodou svahových tvárnic, které poslouží na svažité zahradě nejen jako zpevňující materiál, ale zároveň jako nízké ozdobné květináče. Výsadba zeleně do tvárnic je možná hned po instalaci. Použít můžete okrasné trávy, bylinky, rostoucí dřeviny či popínavé rostliny. Pro moderní vzhled větších zahrad se stále více využívají gabiony, drátěné koše naplněné kameny.