E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Jak si správně vybrat přírodní kámen pro exteriér

Při výběru přírodního kamene máte několik možností. Především je třeba vědět k jakému účelu bude přírodní kámen sloužit. Pro obklad stěny zvolíme jiný kámen jak pro obklad schodiště. Sladit však barvy a materiály podle struktury přírodního kamene tak aby byl celkový architektonický efekt výrazně zajímavý vyžaduje tvůrčího ducha a možná i něco víc.

Výběr kamene podle jeho vlastností, podle drsnosti, struktury a přírodních podmínek.

Pamatujte, že kámen vlivům počasí, tedy vody, sněhu, slunce atd.. v exteriéru, mění nejen svou barvu ale i tepelné vlastnosti. Pokud vyberete řekněme na balkon otočený na jižní stranu kámen, který se rychle zahřeje a rychle absorbuje teplo, můžete si být jisti, že se na něj v létě bosou nohou nepostavíte. Naopak pokud do chladného suterénu vyberete kámen, který se nedokáže ohřát, ale udržuje chlad (žula, mramor), pak zcela jistě budete jako v ledničce, i když jste to neplánovali.

Nebo si vyberete přírodní kámen který nevsákne vodu, resp. málo, pak se dokonce může stát, že podklouznete a pocítíte tvrdost kamene na vlastní kůži. Proto u bazénu, fontány, na terase nebo na balkóně a chodníku je velmi důležitý výběr kamene. Některé kameny se obarví vlivem jiných materiálů jako například korodující věci, železné předměty, kovové stoly, židle, okap a pod.

Dívejte na barvy kamene a na zemi původu.

Je mnoho textur a barev a druhů kamene, a také míst z nichž kámen pochází, proto se i podle toho odvíjí cena přírodního kamene ale i barevnost je různorodá. Nejčastěji se obecně používají žula, mramor, travertin, pískovec, břidlice a několik dalších. Tentýž kámen vytížen na dvou - třech místech světa může mít zcela odlišný odstín. Bílý, Travertin je vhodný pro moderně vyhlížející stavby a šedý zase pro téměř libovolný design budovy.

Výběr přírodního kamene podle vnějšího tvaru

Kombinací různých velikostí kamene je možné vytvořit různé efekty. Vždy přitom přihlížejte na to, abyste neskombinovali různorodé materiály: drsné s hladkými, světlé s tmavými, teploabsorbčné s chladnými, vlchkovzdorné se savými a pod. Umělecky se dají vytvořit krásné mozaiky, ale i jednoduché "chodníkové" vzory, nebo se může podařit i opak a to nevkusně zkombinované a chaoticky naskládané, s ničím nesouvisející kameny vedle sebe. Samozřejmě je to věcí vkusu a Vaší představy o konečném výsledku.

Setkejte se se zkušenými odborníky, kteří Vám poradí jak si vybrat přírodní kámen.

Mnoho lidí podceňuje rady odborníka, resp. si je ani neptají. Možná proto, že si myslí, že už tomu rozumějí, nebo se stydí, či z jiných důvodů. Asi bude nejlepší pokud si podíváte vzorky kamene v ověřeném kamenictví, kde Vám ochotně poradí a pomohou nejen při výběru podle vzhledu, ale i podle účelu na který přírodní kámen budete využívat.