E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Kamenná dlažba do zahrady : Způsoby kladení kamenné dlažby

Kámen je přírodní, velmi pevný a trvanlivý materiál, který působí velmi přirozeně, proto se často a s oblibou využívá v zahradní architektuře.

Vydlážděné přístupové chodníky, terasa nebo příjezdová cesta jsou díky němu pevné a bezpečné za každého počasí. Kromě pevnosti a trvanlivosti se kámen pyšní nadčasovou a věčnou krásou, která vydrží dlouhá léta. Jeho přirozenou krásu zvýrazní různé způsoby dláždění.

Chladná krása

Na dláždění se používá přírodní kámen, zejména čedič, žula, mramor, andezit, břidlice. Prodává se opracovaný v podobě dlaždic ve tvaru kostky či kvádru nebo v přírodních nepravidelných tvarech jako lomový a štípaný kámen. Na pokládku chodníků se dají použít nové nebo použité dlažební kostky. Jsou dostupné v různých rozměrech a ve široké škále povrchových úprav, jejich vzájemnou kombinací se dají vytvořit působivé mozaiky. Při kladení dlažebních kostek se používají zejména tři základní a nejznámější způsoby kladení - ukládání do řad, nepravidelné ukládání a vějířovité ukládání do oblouku.

Kostka ke kostce

Ukládání kostek do rovnoběžných řad je nejoblíbenější způsob dláždění. Byl rozšířen především v 18. a 19. století v městské zástavbě. Je poměrně jednoduchý a rychlý. Důležité je, aby vertikální spojení kostek byly uspořádány střídavě. Jednodušší se pracuje s novými kostkami, které mají stejnou velikost a pravidelný tvar. Na druhé straně použité, ručně sekané kostky umožňují díky nepravidelnostem vytvořit originální vzhled chodníku.

Nepravidelné ukládání

Tento způsob dláždění se upřednostňuje na místech, kde není tak důležitý vzhled, ale spíše pochozí pevnost. Umožňuje použití méně kvalitního materiálu a pokládka probíhá rychleji než při pravidelném ukládání. Jde o náhodné ukládání kostek nebo kamenů, při kterých se střídají různé velikosti a tvary. Pro harmonický výsledek je třeba dodržet mezi kostkami stejně velké mezery.

Kamenný "vějíř"

ukládání kamenné dlažby

Nejhezčí způsob ukládání dlažebních kostek je vějířovité ukládání, které umožňuje vytvářet rozmanité vzory. Tento způsob je velmi komplikovaný a nejlépe vynikne, když se použijí kostky menších rozměrů (10 x 10 cm nebo menší) na šířce alespoň tři metry. Působivý výsledek získáte při použití kostek z kamenů různé barvy.

Správný podklad

Základem kvalitního výsledku je pokládka do vhodného podkladu. Pro zahradní chodníky určené pouze k chůzi stačí podklad zhutnit a vysypat vrstvou štěrku a písku. Na plochy, po kterých bude jezdit nebo parkovat auto je nutné použít podklad ze zhutněného štěrku a betonu. Spáry mezi dlaždicemi můžete vyplnit jemným pískem, směsí cementu a písku, cementovou mazaninou nebo spárovacím tmelem.

Malé dlažební kostky jsou poměrně lehké a mohou se pohybovat, proto se kladou do cementové malty. Dlažba z lomového kamene se ukládá do stavebního písku na udusaného štěrkovém podkladu. Velmi důležité je vyspádování chodníků směrem od domu, aby se na nich nedržela voda nebo nepoškozovala zdivo zatékáním.