E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Kámen do skalky

Okrasná skalka je oblíbenou architektonickou okrasou zahrady. V ideální zahradní skalce se snoubí dech beroucí krása trvalek či letniček s věčným, oku lahodícím přírodním kamenem. Přírodní kámen v skalce zaručuje nenáročnou údržbu v podobě kamenných štěrků nebo dekoračních oblázků.

Kam umístit okrasnou skalku?


Velmi důležité při budování zahradní okrasné skalky je vhodné umístění ve vaší zahradě. Třeba zvážit, kde v zahradě máte nejvíce slunce během dne nebo, která strana je závětrná a která je návětrná. Podle těchto kritérií následně zvolte nejvhodnější místo pro vaši skalku v zahradě.


Vhodné místo v zahradě je důležité zejména pro květiny a porosty, které do skalky umístíte. Nejčastěji se do zahradní skalky vysazují pestrobarevné, kvetoucí trvalky nebo nenáročné, stále zelené skalničky.


No nechybí ani různé druhy okrasných trav nebo majestátních okrasných dřevin. V poslední době je velmi populární do skalky vysadit různé voňavé nebo i léčivé bylinky jako je máta, meduňka i šalvěj.

Jaký kámen dát do okrasné skalky?


Vedle květech do skalky jednoznačně patří i přírodní kámen. Kámen se v skalce postará o unikátní kontrast se zelení. Oblíbený kámen do skalky působí nadčasově a spojuje všechny aspekty skalky do jedinečného celku.


Nejčastěji se na výstavbu skalky používají okrasné valouny a štěrk. Důležité při výběru vhodného přírodního kamene do skalky je zvolit správný barevný kontrast s květinami.


Vybrat si můžete z celé palety barev od černé žuly, přes růžový ryolit, žlutou tufu nebo zelený serpentin po bílý mramor.


Skvělou volbou je také štěrk vápenec, při kterém si můžete zvolit z několika barev. Zajímavou kresbou upoutá pozornost bordový atlas s bílými žilkami.


A dechberoucí zahradní skalku zase vytvoří kamenná kůra připomínající dřevěnou kůru. Pokud máte chuť přinést si do zahrady trochu Středomoří určitě se zaměřte na okrasné valouny onyx nebo pískovec.

Na co si dát při budování okrasné skalky pozor?

Při výstavbě zahradní skalky netřeba zapomínat ani na nechtěnou plevel, které se zbavíte když použijete mulčovací fólii. Nechtěná plevel tak nebude moci prorůstat mezi okrasné valouny, štěrky ani květy v skalce.