E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Cesty v zahradě z nášlapných kamenů

Cesty v zahradě představují její základ, který se buduje jako první. Zvyšují pohodlí při pohybu na zahradě a plní také estetickou funkci. Jednou z možností jsou i nášlapné kameny z mramoru.

Ilustrační obrázek


Jednoduchou možností jak vytvořit cesty v zahradě je pokládka nášlapných kamenů, které působí velmi esteticky, nehodí se ale všude. Využijete je hlavně pro doplňkové cesty. Na místě budoucích šlapáků, odstraňte trávu, podsypte kámen štěrkem a položte ho.


Zahradní chodníčky a cestičky by měly kopírovat trasy, po kterých se na zahradě přirozeně pohybujete. Při plánování tedy není vhodné hledat příliš originální řešení, ale je třeba myslet více prakticky. Pokud zakládáte novou zahradu, cestičky si naplánujte a venku označte jejich průběh, ale dopřejte si také trošku času, abyste zjistili, zda vám vytyčené trasy pro hladký pohyb opravdu vyhovují. Při dříve založených zahradách špatnou polohu cestiček často prozradí vyšlapané zkratky. Pokud vám stávající rozvržení zahradních cestiček nevyhovuje, nebojte se je změnit. Šířku cesty zvolte podle jejího účelu, pro jednu osobu minimálně 60 cm, pro cesty s větší provozem alespoň 120 cm.

Nášlapné kameny z mramoru


Mezi vhodné materiály pro zahradní cestičky patří také štěrk, po kterém se ale nechodí příliš pohodlně. Je nutné ho proto ohraničit, aby se nerozsypával do okolí. Je vhodný spíše na menší plochy a kratší vzdálenosti.


Jak na údržbu takové kamenné dlažby?


Nově položený kámen, který je čistý a suchý, je vhodné ošetřit impregnací. Doporučujeme moderní prostředky, vhodné jsou na ošetření savého přírodního kamene, jako jsou pískovec, mramor, žula a travertin. Odpuzují nečistoty a zamezují růstu mechů a plísní, takže přírodní kamenná dlažba nebo nášlapné kameny vydrží v zahradě dlouho krásné.

Zahradní cesty z oblíbených kamenných materiálů jako jsou dlažby, šlapáky i sypaný štěrk, či oblázky z různého druhu kamene od Kámen Bohemia: