Při výběru kamenů do skalky platí, že "méně bývávíce". Raději použijte několik větších kamenů, které rozmístěte nepravidelně, šikmo do svahu a zapustíte jejich z poloviny nebo třetiny do země.
Při výběru kamenů do skalky platí, že "méně bývávíce". Raději použijte několik větších kamenů, které rozmístěte nepravidelně, šikmo do svahu a zapustíte jejich z poloviny nebo třetiny do země.
Aby skalka vypadala opravdu přirozeně, neměli byste používat příliš velké množství barevně odlišných kamenů a protichůdných tvarů. Vyhlazené oblázky v sousedství ostrých kusů štípaného kamene působí nepříjemným dojmem,protože v přírodě se společně nevyskytují. Nejvhodnější je pro skalku vápenec s pórovitým povrchem, používá se také břidlice nebo rula.
Velmi oblíbený je také travertin, který uchovává vlhkost a jeho typická struktura umožňuje rostlinky sázet přímo do kamenů. Samotné skalničky je pak třeba vybírat podle jejich nároků na klimatické podmínky a půdu, je dobré si zjistit, jak rychle jednotlivé druhy rostou a jaké velikosti dosáhnou po několika letech. Vybrané rostliny vysadíte do prostoru mezi rozmístěnýmikameny.
Procházetse po zahradě i po dešti a kochat se krásou květin, aniž byste je pošlapali, továm umožní cestičky a chodníčky. Je důležité jejich správné rozvrhnout, neboť zároveň vnášejí do zahrady určitý pořádek, dotvářejí její podobu a ovlivňují charakter
Hlavní cesta k domu by měla být širší a rovná, cestičky mezi záhony budou užší a klikaté. Na nejfrekventovanější cesty se z bezpečnostních důvodů používají kameny s drsným povrchem - vápenec, pískovec, čedič, rula. Pro komunikaci s vysokou zátěží se ideálně hodí žula: je nejodolnější, trvanlivá, mrazuvzdorná, má hrubou strukturu a snadno se zpracovává do různých podob (kostek, dlaždic, obrubníků ...). Nejlepší působí v zahradách pravidelného geometrického uspořádání, dobře vypadá i v kombinaci s cihlami.
Pro nepravidelné cestičky v trávníku a mezi záhony se dají použít nášlapné kameny - šlapáky - ploché kusy kamene zapuštěné do země, které by měly být od sebe vzdáleny na délku kroku, aby se po nich dalo pohodlně projít.