E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Skalka-pýcha zahrady

Nejvhodnějším místem pro vytvoření skalky je jižní sluneční svah zahrady. Pokud skalku zakládáte na rovině, měla by navazovat na nějakou zeď nebo zídku.

Při výběru kamenů do skalky platí, že "méně bývávíce". Raději použijte několik větších kamenů, které rozmístěte nepravidelně, šikmo do svahu a zapustíte jejich z poloviny nebo třetiny do země.

Aby skalka vypadala opravdu přirozeně, neměli byste používat příliš velké množství barevně odlišných kamenů a protichůdných tvarů. Vyhlazené oblázky v sousedství ostrých kusů štípaného kamene působí nepříjemným dojmem,protože v přírodě se společně nevyskytují. Nejvhodnější je pro skalku vápenec s pórovitým povrchem, používá se také břidlice nebo rula.

Velmi oblíbený je také travertin, který uchovává vlhkost a jeho typická struktura umožňuje rostlinky sázet přímo do kamenů. Samotné skalničky je pak třeba vybírat podle jejich nároků na klimatické podmínky a půdu, je dobré si zjistit, jak rychle jednotlivé druhy rostou a jaké velikosti dosáhnou po několika letech. Vybrané rostliny vysadíte do prostoru mezi rozmístěnýmikameny.

Procházetse po zahradě i po dešti a kochat se krásou květin, aniž byste je pošlapali, továm umožní cestičky a chodníčky. Je důležité jejich správné rozvrhnout, neboť zároveň vnášejí do zahrady určitý pořádek, dotvářejí její podobu a ovlivňují charakter


Hlavní cesta k domu by měla být širší a rovná, cestičky mezi záhony budou užší a klikaté. Na nejfrekventovanější cesty se z bezpečnostních důvodů používají kameny s drsným povrchem - vápenec, pískovec, čedič, rula. Pro komunikaci s vysokou zátěží se ideálně hodí žula: je nejodolnější, trvanlivá, mrazuvzdorná, má hrubou strukturu a snadno se zpracovává do různých podob (kostek, dlaždic, obrubníků ...). Nejlepší působí v zahradách pravidelného geometrického uspořádání, dobře vypadá i v kombinaci s cihlami.

Pro nepravidelné cestičky v trávníku a mezi záhony se dají použít nášlapné kameny - šlapáky - ploché kusy kamene zapuštěné do země, které by měly být od sebe vzdáleny na délku kroku, aby se po nich dalo pohodlně projít.