E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

Kamenná dlažba v zahradě

Kamenná dlažba do zahrady neztratila až do dnešních dnů nic ze svých vynikajících vlastností. Právě naopak, vedle průmyslově vyráběných betonových povrchů, které jsou všude stejné, vyrovnané a neosobní, si kámen zachovává svou přirozenou originalitu, krásu a výjimečnost.

Zahradní dlažba nepravidelných tvarů

Nejvhodnější materiál na zahradní dlažbu určitě bude ten přírodní, tak bude výsledný efekt dokonalý. Například nejrůznější druhy štípaných nebo lámaných kamenů v barvách hnědé, pískové či smíšených barvách. Někteří dají přednost dlažbě granitové. Existuje samozřejmě mnoho dalších druhů a typů dlažeb jako jsou vegetační a zatravňovací, keramické, betonové, cihelné, drobné mozaikové, kameninové nebo mramorové, žulové nebo břidlicové dlažební kostky. My si dnes povíme o tom, jak pokládat dlažbu z kamene, dlažbu, která v zahradě působí velmi přirozeně.

Mohlo by se vám líbit:

Originální dlažba do zahrady


V první řadě jde o dlažbu, která je jako stvořená k rodinným domům. Vnější dlažby je vhodné vybavit speciální ochranou a impregnácí. Ta zaručuje dlouhodobou životnost, stálý vzhled a snadné čištění.


Úzkou cestu na pískovém lůžku lze pokládat bez příčného spádu, protože voda může protékat skrz spáry. Jinak je bezpodmínečně nutné vytvořit spád 1 až 1,5% v případě větší plochy vytvořit mírně zaoblení. Pod dlažebními deskami nebo kameny nesmějí v žádném případě vzniknout dutiny.


V případě nosného podloží obvykle postačí podkladová vrstva o tloušťce 30cm. Vodopropustný štěrk je nutné po položení dobře zpevnit. Je třeba počítat s výškovou tolerancí + - 2 cm. Podkladová vrstva / vyrovnávající vrstva /: Ta se vytváří hned následně. Je to vrstva vodopropustná, vyrovnávající. Výšková tolerance je opět 1cm. Štěrk se musí stejně dobře zpevnit.


Štěrkové lůžko: Po vytvoření vyrovnávací vrstvy se vytvoří štěrkové lůžko o tloušťce 3 až 5 cm, nezhutněné a rovnoměrně rozprostřené. Lůžko se následně vyrovná pomocí Alu latě. Na provedené lůžko se nesmí stoupat.
Potom následuje pokládka. Vždy se začíná v rohu a s použitím úhelníku / nataženou šňůrou / na nejnižším bodě uložené plochy. Uložená plocha je okamžitě schůdná. Další dlažba se klade už ze zhotoveného úseku.
Následuje vyplnění spár: Uložená plocha se v suchém stavu zaspárujete. Spáry se zaplňují pískem. K rozhrnutí se používá metla.


Vibrace: Plocha se očistí od spárovacího písku. S vibrační deskou vybavenou plastovou vrstvou je potřeba uloženou dlažbu zpevnit jedenkrát v podélném a jedenkrát v příčném směru. Je třeba si uvědomit, že lisováním dlažby se zmenší vypočtená výška asi o 1 cm. Podélné nebo příčné zhutnění představuje asi 2% a další ukládané kameny jsou o cca 1 centimetr výše.
A ještě rada na závěr: nikdy neumísťujte kameny s viditelnou vadou